Biograficzny, Dokumentalny Walka: Życie i zaginiona twórczość Stanisława Szukalskiego / Struggle: The Life and Lost Art of Szukalski

Walka: Życie i zaginiona twórczość Stanisława Szukalskiego / Struggle: The Life and Lost Art of Szukalski

Rok produkcji: 2018 Reżyser: Ireneusz Dobrowolski Oceny: 7.9 imdb 8.0 filmweb Czas trwania: 1h 55min

Aktorzy (self): Stanislav Szukalski, Glenn Bray, Robert Williams

Kraje: Polska, USA

Opis: Członkowie artystycznego podziemia Los Angeles odkrywają prace zapomnianego polskiego rzeźbiarza – szalonego geniusza, którego życie było serią niezwykłych zdarzeń.

Moja ocena: 7/10

Recenzja:

Film biograficzny o Stanisławie Szukalskim – sławnym rzeźbiarzu polskiego pochodzenia. Swoją sławę zawdzięcza raczej swojemu stylowi bycia i zamierzonych działaniach mających wywołać atencję wśród społeczeństwa. Mimo to trzeba przyznać, że od młodości miał talent do rzeźbiarstwa. Oprócz narratora opowiadającego jego historię są przedstawiane nagrania z taśm, które nakręcono jeszcze za życia artysty. Dzięki temu Stanisław Szukalski miał możliwość wypowiedzenia się o sobie – a trzeba przyznać, że bardzo lubił mówić o sobie i w samych superlatywach. Był zdecydowanym egocentrykiem i megalomanem. Z pewnością miał nie jeden sekret, który zabrał ze sobą do grobu. Okrzyknięto go nawet mianem „Polski Michał Anioł”. Szkoda, że cały dokument jest w tej podniosłej narracji, która stara się przedstawić Stanisława Szukalskiego w jak najlepszym świetle milcząc o jego błędach z przeszłości do których zresztą nigdy by się sam nie przyznał. Jego biografia jest barwna a zarazem nieco tragiczna. Dzieciństwo w Polsce, wyjazd do Ameryki, studia artystyczne, wybuch wojny, zaproszenia do ojczyzny, śluby i rozwody, propozycje różnych projektów – to i wiele innych informacji o Stanisławie Szukalskim dowiemy się z tego dokumentu. Był zdecydowanie wyróżniającym się i osobliwym artystą, nieco dziwacznym stawiającym na oryginalność. Szczególnie upodobał sobie mitologiczno – antyczny styl wzorując się np. na twórczości artystycznej majów, inków, azteków. Chociaż jego biografia jest przedstawiona w miarę chronologicznie to momentami daje się odczuć, że jest zamieszanie i parę losowych wstawek bez ładu i składu. Szukalski chciał by Polska sztuka wróciła do swoich korzeni i odcięła się od zachodnich wzorców. Polecam.

Trailer:

Podziel się
0 0 głosy
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Related Post